Ako povedať “UŽ STAČILO!” (Autorka: Lucia Smreková)

Ako povedať “UŽ STAČILO!” … bez dlhého odkladania, odsúvania, výhovoriek …

Zažili ste už niekedy situáciu, keď ste si uvedomili, že niečo nie je v poriadku? Možno ste prišli po čase aj na to, čo konkrétne spôsobuje nepohodu, stres, hádky a pod. Koľko krát ste sa pokúšali to zmeniť a vraveli ste si: “Zajtra to urobím, dnes sa nato necítim.  Keď sa vrátim zo služobky už to musím urobiť. Dokončím tento projekt a už to doriešim. Budúci týždeň to určite vyjde.” 

Ocitli ste sa v začarovanom kruhu, z ktorého nie je východisko. Prešlo 5-10 rokov a situácia je rovnaká. Zistili ste, že máte o pár rokov viac, čas plynie rýchlo a situácia je rovnaká alebo ešte horšia. Rovnako ako to bolo u Zuzky a Ondreja. 

 

Ako to začalo

Spoznali sa, keď boli ešte veľmi mladí tínedžeri. Zaľúbili sa a po čase sa rozhodli spolu žiť. Zo začiatku bolo všetko v poriadku. Ako čas plynul a rok striedal ďalší rok, uvedomili si, ako im spoločný život preteká pomedzi prsty. Do ich vzťahu prišla nervozita, roztržky, nedorozumenia, smútok a podobne. Jednoducho povedané, ich vzťah už nebol taký harmonický a plný lásky, porozumenia a podpory ako kedysi. 

Neustále riešili jeden problém. Čo myslíte? Aký? Máte pravdu - riešili svokru - . Napätie sa vystupňovalo natoľko, že uvažovali o rozvode. Necítili sa vo vzťahu slobodne a zasahovanie svokry do ich spoločného života naštrbilo všetko čo ich spájalo. Namiesto toho, aby sa rozvíjali, spoločne chátrali.

Zuzka bola úplne psychicky vyčerpaná. Bola totálne na dne. Jediné čo vedela bolo, že chce zmenu.  Nechcela už takto ďalej žiť  a rozhodla sa konať.

 

Čo bolo ďalej

Aj keď to bolo ťažké rozhodnutie, dokázala nabrať poslednú silu a absolvovala niekoľko individuálnych koučingov, pri ktorých si uvedomila všetky svoje pocity. Začala vnímať samú seba a samotu, o ktorej síce vedela, ale až počas koučovania ju pocítila v plnej sile. Až vtedy si uvedomila, ako sa skutočne cíti: - Aká je osamelá, bez partnerovej pomoci, bez radosti, bez lásky. -

Uvedomila si, že s tým musí niečo urobiť a hlavne, že s tým chce niečo urobiť a povedala si: “UŽ STAČILO!”

Začala konať. Prišla na koučing spolu s manželom. Obaja prešli partnerským koučingom, ktorý je zameraný na život vo dvojici, pretože bol to “spoločný problém”.

 

Čo im koučing priniesol

Koučing im dal odhodlanie zobrať veci do vlastných rúk. Na konci koučovacieho stretnutia odchádzali plný nadšenia a odhodlania urobiť to, čo odkladali dlhé roky. Na stretnutí načerpali toľko odvahy, že dokázali v naplánovaný deň D urobiť krok, ktorý im zmenil život. Premysleli si celé stretnutie so svokrou do detailov. Na stretnutí s ňou si otvorili fľašu dobrého vínka, porozprávali sa spolu a celá situácia sa uvoľnila. Zmizlo obrovské napätie, ktoré vládlo medzi nimi 20 rokov. Všetci získali pocit harmónie, pokoja a našli k sebe cestu a “pekné slovo”. Teraz sú oporou jeden pre druhého, čo je pre nich veľmi dôležité. To, čo odkladali 20 rokov vyriešili do 2 týždňov po koučovacom stretnutí. 

Dúfam, že tento príbeh zo života Vám ukázal ako sa veci dajú zmeniť. Ako niekedy stačí nájsť správny spôsob na riešenie, aby ste dokázali povedať  napríklad “UŽ STAČILO!” a začali spolu žiť v harmónií. Ako kouč pracujem na odhaľovaní bŕzd, bariér a pomáham ich transformovať  na hnaciu silu, ktorá pomáha klientom zvládať aj náročné situácie. 

Aj Vy môžete urobiť tie správne kroky ako Ondrej a Zuzka, aby ste vystúpili zo svojej komfortnej zóny. To, čo by som Vám chcela odovzdať týmto článkom je, že vždy existuje cesta von zo situácie, ktorá je na prvý pohľad náročná, ale spolu s profesionálnym koučom ju viete hravo zvládnuť. Osloboďte sa a žite svoj nový, slobodný život.

Autorka: Ing. Lucia Smreková, ACC 

1x 0x