Býť šťastní a rozlúčiť sa s sťažovanie

Z láskavosti k sebe samým a kvôli lepšiemu vzťahu s okolitým svetom vážme si dobro, ktoré je v každej osobe, situácii alebo veci. Buďme pozitívnym pygmalionom, zrkadlom, v ktorom ľudia, keď vidia samých seba, pochopia, že je v nich niečo pozitívne. A začnime od sami sebe.

Prepáčte, že takto myslím. Ako americký psychológ Albert Ellis raz povedal: „Realita je na hovno. Stále však môžeme byť (veľmi) šťastní“. Ten „veľmi“ je moje.

Žijeme vo svete, ktorý je v najlepšom prípade plný frustrácie. Samozrejme, ak sa budeme venovať iba týmto, pochybujem, že by to niekto bol schopný tolerovať, množstvo nepríjemností, problémov a protivenstiev, ktorým každý človek čelí po celý život.

Je preto potrebné pochopiť, ako môžeme byť šťastní v nedokonalom svete, obývanom nedokonalom ľuďmi . A tu vstupujú do hry očakávania.

Keď si uvedomíme, že v konkrétnych situáciách nášho života, ako sú manželstvo, rodina, práca, povolanie, priatelia..., veľa vecí v nás vyvoláva smútok alebo frustráciu, bezpochyby ciťime sa s právou sťažovať sa.

Sťažnosť nás však nikdy nikam nedostane.

Čo tak zmeniť sťažnosť, za konanie? Čo ak trénujeme svoju myseľ pomocou jednoduchých návykov, aby sme videli dobro v každej osobe, veci alebo situácii? To samozrejme neznamená, že by sme mali ignorovať, že existujú veci, ktoré sa nám nepáčia. Samozrejme, že nie...

Ale z láskavosti k sebe samým a kvôli lepšiemu vzťahu s okolitým svetom vážme si dobro, ktoré je v každej osobe, situácii alebo veci. Buďme pozitívnym pygmalionom, zrkadlom, v ktorom ľudia, keď vidia samých seba, pochopia, že je v nich niečo pozitívne.

A začnime od sami sebe.

Albert Ellis by povedal, že na tomto svete existujú veľa frustrácií, ale nie je to nič, čo nemôžeme tolerovať. Skúsme ako skutoční, že všetko má aspoň jeden pozitívny aspekt, vyletíme nad naše sťažnosti a dospejeme k plnšej kvalite života a lepšej existencii.

Dájme to všetko na prax.

0x 0x