Každé jedno partnerstvo, či vzťah prechádza istými fázami, ktoré musia obidvaja partneri prekonať. Zo začiatku je to fáza zamilovanosti, ktorá je plná eufórie, dobrej nálady. Charakterizuje sa aj vytrvalosťou a energiou, ktorú sme schopní v danej fáze zo seba vydať. Po tejto fáze prichádza fáza lásky, kde si partneri preukazujú vzájomnú dôveru, poznajú sa navzájom veľmi do úplných detailov, starajú sa jeden o druhého a vykazujú o partnera zodpovednosť.
Avšak v každom partnerstve sú obdobia, kedy si partneri nerozumejú, prípadne sa hádajú a vyvíja sa medzi nimi tlak, ktorí ich privedie miestami do bodu otázok. Dané obdobie nazývame aj ako obdobie krízy. Podľa Matejková (2007) rozlišujeme tri obdobia krízy v partnerstve, a to:
- Krízu tretieho roku – trvá približne rok a partneri majú pocit, že zamilovanosť pošla, pociťujú u partnera zmenu vlastností, rozchádzajú sa v názoroch, postojoch, prípadne sa zameriavame na partnerove slabosti a negatíva
- Krízu siedmeho roku – obdobie je plné stereotypov, kde sa komunikácia obmedzuje iba na jednotlivé témy ako sú domácnosť, deti a pracovný život; problém sa však môže týkať aj sexuálneho života, ktorý už pre partnerov nie je tak inovatívny a vzrušujúci ako na začiatku ich vzťahu
- Krízu v období medzi 18. a 25. rokom – partneri ostávajú opäť sami ako na začiatku vzťahu, prichádza obdobie, v ktorom si opäť na seba musia zvyknúť a komunikovať nielen o deťoch.
Problémy v partnerstve však môžu nastať z mnoho dôvod a príčin. Je jednoduché sa stať súčasťou konfliktu, no náročnejšie sa z neho vymaniť. Miestami môže ísť o hádky v podobe odlišných postojov, názorov či potrieb, ktoré je jednoduchšie vyriešiť ako hádky negatívne. K daným hádkam radíme zosmiešňovanie partnera, osočovanie, podpichovanie, ktoré môže prejsť až k nevhodným urážkam.
Takýto typ konfliktu prechádza niekoľkými fázami. Prvá je tzv. fáza signálov, kde partneri vedia o svojich problémov, ale zatiaľ ich nevyslovili nahlas. Nasleduje fáza odlišnosti, fáza polarity, separácie, deštrukcie. Poslednou fázou je vyčerpanie, kde obaja z partnerov pociťujú vyčerpanie a zmôžu sa len na vyhýbanie a ignorovanie svojich pocitov a problémov.
Vzťah nie je len o láske a krásnych prežitých chvíľach ale aj o dôvere, prekonaných konfliktoch a kompromisoch. Na záver si uvedieme pár rád podľa Venglářová (2008), ktoré nám pomôžu obdobia krízy prekonať:
- Prejavte svoje pocity a nebojte si aj poplakať
- Rozprávajte sa o vašich problémoch s partnerom
- Premýšľajte o vašich predošlých obdobiach krízy a zamyslite sa, čo by ste urobili tento krát inak
- Nechajte si poradiť od ľudí, ktorým dôverujte
- Nebojte sa navštíviť odborníka, v prípade dlhodobej krízy.
