Minimalizmus II - 6 rád, ako jemne pretriediť veci, ktoré už nepotrebujeme

Veľký krok, ako sa stať minimalistom si vyžaduje malé činy a krôčky. Prinášame niekoľko tipov, ako začať a užívať si kvalitu namiesto kvantity.

predošlom článku sme si vysvetlili súvislosť medzi neporiadkom v našom fyzickom okolí a pocitom neporiadku v hlave. Že ak si chceme vyjasniť niektoré životné otázky, môžeme začať tým, že si prečistíme našu domácnosť či kanceláriu a uvoľníme tak miesto novej energii. Prinášame pár tipov, ako sa citlivo rozlúčiť s vecami, ktoré nám už neprinášajú žiaden osoh.

Minimalistický životný štýl vychádza z toho, že naše životy sú preplnené vecami, ktoré nám neprinášajú radosť. Ich jediné poslanie je zahltiť náš životný priestor, zobrať nám aj ten posledný kúsok našej pozornosti a nedodávať nám žiadnu pridanú hodnotu.

Ak ste sa rozhodli prečistiť si vzduch doma či kancelárii a pretriediť veci, ktoré už nepotrebujete, zíde sa vám staré zlaté pravidlo: vec, ktorú som už dva roky nepoužil, už nepotrebujem a je čas posunúť ju ďalej.  Ideálne je, ak si triedené veci roztriedite podľa toho, či si ju chcete alebo nechcete ponechať. Ak sa ťažko lúčite s hmotným majetkom, môžte si okrem kategórie chcem/ponechám si a nepotrebujem/posuniem ďalej, vytvoriť aj medzikategóriu nerozhodol som sa/odložím. Tu môžu byť veci, ktoré z času na čas použijete, prípadne ste nepoužili posledný rok, ale ešte nespadajú do kategórie na vyhodenie. Ak ich odložíte, počas nasledovných mesiacov uidíte, či si na vec vôbec spomeniete alebo ju budete potrebovať. Ak áno, určite si to čestné miesto vo vašej domácnosti zaslúži.

Ak upratovanie nepatrí k vašim obľúbeným činnostiam, zozbierali sme pár jednoduchých tipov na začiatok. Nie, nemusíte vyhodiť celú domácnosť, stačí začať v malom a uvidíte, ako sa vám to bude páčiť:

1. Napíšte si to. Urobte si zoznam dôvodov, prečo chcete žiť jednoduchšie. Ak vás nadmerne zaťažuje váš dlh, napíšte to. Mrzí vás, že trávite málo času s vašimi deťmi? Poznačte si to. Ste príliš vystresovaný a neviete v noci dobre spať? Dajte to na papier. Toto sú vaše dôvody, prečo ste sa do upratovania pustili a poskytnú vám podporu v čase, keď to budete chcieť vzdať.  Pomôžu vám pripomenúť, prečo je pre vás poriadok dôležitý.

2. Zbavte sa duplikátov. Prejdite sa po domácnosti s prázdnou krabicou a pozbierajte všetko, čo máte dvojmo. Dva podobné šály, ale nosíte len jeden? Nenosený dajte do krabice. Dve rovnaké knihy či DVDčka? Aj tie patria do krabice. Dva sety prestierania, ale používate len jeden? Ten druhý patrí do krabice. Keď skončíte, krabicu si označte ako duplikáty a odložte na vzdialené miesto na 30 dní. Ak veci nebude potrebovať alebo dokonca zabudnete, čo v krabici vôbec bolo, je čas sa s vecami rozlúčiť.

3. Vyhláste jednu zónu bez neporiadku. U nás sa neporiadok kumuluje na jedálenskom stole. Všetko, čo nemá miesto v skrini alebo sa neodloží na miesto, skončí na ňom. Tak som túto zónu vyhlásila za zónu poriadku a snažím sa ho udržať čistý. Slúži ako inšpirácia, keď sa znovu začnú hromadiť veci. Lebo zo zóny neporiadku sa môže ľahšie stať izba bez neporiadku a z nej celá domácnosť.

4. Cestujte naľahko. Pri ďalšom výlete sa pokúste zbaliť si len polovicu objemu, čo by ste si inak zbalili. Ak cestujete na 4 dni, zbaľte sa na dva. V prípade potreby si môžte veci preprať alebo si niektorý kúsok môžte obliecť viackrát. Ak sa zbalíte len do príručnej batožiny, ušetríte k tomu aj peniaze. Ruku na srdce, koľko zo zabalenej batožiny reálne na dovolenke vytiahnete?

5. Pretrieďte šatník. Pokročilí minimalisti sa vedia zaobísť celú sezónu s 33 kúskami oblečenia na tri mesiace. Nemusíte sa do toho pustiť tak zhurta, stačí, keď v prvom kroku vyradíte oblečenie, ktoré už nenosíte: také, ktoré vám strihovo nesadne, je poškodené, visí v skrini bez povšimnutia už roky alebo jeho veľkosť už nie je aktuálna. Ak vám bude v takto pretriedenom šatníku chýbať nejaký dôležitý kúsok, aspoň máte dôvod si urobiť radosť a zadovážiť si ho v takej farbe a strihu, ktorý vám výborne sadne.

6. Našetrite si pre prípad nečakaných výdavkov. Úspory na nečakané výdavky riešia veľa nepríjemných situácii. Stačí si odkladať menšiu sumu, ale konzistetne. Uvidíte, ako vám odľahne, keď príde nečakaný účet a vy budete na túto situáciu prefektne pripravený.

Vyskúšajte tieto tipy po kúskoch a pokračujte v malých krokoch, kým nedosiahnete vytúžený poriadok. Aj keď by to malo trvať 10 rokov, výhody uprataného a čistého okolia si môžte užívať okamžite .

13x 0x