Niekoľko dôvodov, prečo investovať do seba

Poznáte ten pocit, keď riešite nejaký problém a neviete ako ďalej? Prípadne sa to v nejakom životnom okamihu začne na vás sypať?

Poznáte ten pocit, keď riešite nejaký problém a neviete ako ďalej? Prípadne sa to v nejakom životnom okamihu začne na vás sypať? Problémy v práci, choré deti, nezaplatené účty a ešte ani ten váš muž vás nepodporí tak, ako by ste chceli. Nuž, vitajte v mojom svete. Respektíve vo svete každého z nás, lebo podobné veci riešime v živote každý. 

Už dlhšie ma kváril pocit, že som sa v živote zasekla. Vo filmoch či knižkách sa to zvykne opisovať nasledovne: Mala všetko - úžasnú prácu, skvelého manžela, zdravú rodinu, až kým ... bla bla bla. Nuž toto by sa dalo povedať aj o mne, a napriek tomu som sa cítila zaseknutá, akoby som nežila svoj život naplno. Možno za to mohla dlhodobá izolácia na materskej, a možno aj nikdy nekončiace vyčerpanie, keďže naposledy som sa dobre vyspala tuším pred troma rokmi. Akokoľvek, takto ten život asi nemá vyzerať. Ten život, ktorý si užívame plnými dúškami a tešíme sa z každého momentu. Taký ten, čo vidíme v reklamách na bonboniéry.

Veľmi dlho som rozmýšľala nad tým, kde môže byť chyba. Čo je to, čo mi chýba. Výpomoc s dieťaťom? Tú našťastie vďaka obetavej svokre mám, a napriek tomu nič nestíham a unavená som stále rovnako. Pracovné naplnenie? A kedy, keď mám pocit že celý deň len skáčem okolo syna a sporáku a večer padám unavená do postele? Tak aspoň začnem nejakým malým projektom a uvidím, ako to pôjde. Hm, ale to ma z biedy rodičovského príspevku nevytrhne.  Vrátiť sa späť do práce? Nie je veľmi kam. Mať druhé dieťa? Uf, nezvládam jedno, naozaj si trúfnem na dve? A tak stále dookola.

Rozhodla som sa stretnúť s mojou koučkou , ktorá mi pomohla zadefinovať konkrétne ciele v blízkej aj vzdialenej budúcnosti.  Niektoré z cieľov sú však z kategórie strednodobých, takže dostať sa k nim by znamenalo niekoľkoročný koučing.

Preto som sa rozhodla ísť na kurz koučingu, kde sa naučím koučovať nielen klientov, ale najmä samú seba. Odosobniť sa od negatívnych pocitov v aktuálnej situácii a pozrieť sa na problém z iného, neutrálneho uhla. Rozmeniť si jednotlivé kroky na drobné a postupne sa približovať k vysnívanému cieľu. Viem, že koučingové metódy využijem aj doma, rôzne komunikačné disharmónie, nesprávne očakávania od partnera či veľké životné zmeny nám často zbytočne komplikujú každodenný život.

Už prvý deň kurzu mi otvoril oči. Výučba sa ešte ani nezačala a ja som dostala zaujímavý motivačný impulz od mojich „spolužiakov“. Sú tam ľudia okolo 40ky-50ky, ktorí po dlhých rokoch nejakého fungovania narazili na hranicu svojich možností a neboja sa to zmeniť. Majú dostatok skúseností a zároveň chuť prežiť zostávajúci produktívny čas podľa svojich pravidiel. Nachvíľu vystúpili zo svojej zóny komfortu a neboja sa zmeny. Alebo čerstvá mamička piateho synčeka, ktorá sa rozhodla po desiatich rokoch na materskej začať podnikať a otvoriť si špeciálnu škôlku (naozaj som sa sťažovala, že byť doma s jedným dieťaťom je nad moje sily...?). Alebo slečna v mojom veku, ktorá cíti, že doterajšia kariéra nie je to pravé orechové a chystá sa začať podnikať s koučingom. Zanechá všetky istoty a pustí sa do neznámeho.

Už ani keby som sa na kurze nenaučila nič (čo isto nehrozí), oplatí sa vedieť, že takých ľudí, ako som ja, je veľa. Takých, čo vedia, že ich život má väčší potenciál a neboja sa ísť za svojim snom. Investujú do seba, aby prežili svoj život v najlepšej možnej kvalite.

6x 2x