Strach je naučená lenivosť!

Ak zápasíte so svojím strachom a ste rozhodnutí sa ho zbaviť, nevzdávajte sa! Je len naučený!

Vedeli ste, že váš strach je naučený? Možno ste sa stretli s tým, že čím ste starší máte viac strachov ako v detstve alebo ste si vytvorili jeden veľký strach.

Napríklad môj priateľ z roka na rok má viac strachov. On, ktorý počas letných prázdnin letel do Ameriky teraz do lietadla ani nevstúpi. Vytvoril si neuveriteľný strach z leteckých nešťastí, ktoré videl v televízii. Nato sa nabalil strach z nadmorských výšok. Áno dobre čítate, tento môj priateľ od určitého momentu na sklonku tridsiatky už prestal chodiť na turistiku. To nehovorím o Mont Blanc, ale o našom krásnom Slovensku. Hneď ako cíti, že začína byť chladnejší vzduch, chytá paniku, nevie sa nadýchnuť a musí sa vrátiť. A takto sa nabaľujú strachy z chorôb, uzavretých miestností a pod.

Tento strach u môjho priateľa, ale aj u ostatných ľudí je naučený tým, že sa rozhodli prijať strach z danej veci. Je naučený tým že médiá a okolie v nás vyvolávajú strach z danej veci. Napríklad strach z pádu lietadla alebo z veľhada kráľovského! Stretli ste niekedy veľhada? Tak potom ako môžete mať strach? Predstavte si, že ste ho v živote nevideli (ani v TV), nikdy o ňom nepočuli. Tiež by ste mali ten istý strach? Čo ak by vás niekto vychovával v presvedčení, že veľhad kráľovský je milé zvieratko, bol by tam ten istý strach čo máte teraz?

Dokonca podľa Morgana Scotta Pecka (amerického psychiatra), strach je jedna z hlavných foriem lenivosti. V niečom malom s ním súhlasíme. Strach je bezpečným prístavom, kde nemusíte vyjsť z komfortnej zóny, nemusíte pracovať na sebe a stačí sa vyhovoriť na celý svet alebo strach.

Avšak ak predsa zápasíte so svojím strachom a ste rozhodnutí sa ho zbaviť, nevzdávajte sa! Využite všetky dostupné možnosti aby ste mali slobodnejší život bez zväzku manželstva s týmto zlodejom života. Je len na vás či si zvolíte, psychoterapeuta, kouča, NLP trénera. Alebo sa s ním vyrovnáte sami.

Prajem vám žiť slobodný život. :)

13x 2x