Upratovanie v hlave

Občas sa stane, že sa náš život zmení na chaos, búrku či úplné zastavenie. A nech robíme čo robíme nie a nie zmeniť daný stav.

Ako často upratujete doma? Jeden krát týždenne? A ako často robíte doma veľké upratovanie, počas ktorého nazriete aj do skríň, zásuviek a krabíc? Dva krát do roka?

Nejde o to, či doma upratujete a koľko krát.  Chcem len povedať,  že miesto, kde bývame udržiavame čisté a upratané pravidelne, avšak naše myšlienky, pocity, zážitky a skúsenosti neupratujeme takmer vôbec.  Čudujeme sa síce, že máme v živote, v práci, vo vzťahoch chaos, neporiadok, či stagnáciu, ale poriadok si neurobíme. Jasné, je omnoho jednoduchšie vyhodiť rok staré časopisy, či dva roky nenosenú bundu hroznej farby.  Sama dobre viem, aký je to skvelý pocit, keď vidím, že je všetko upratané, na svojom mieste, všade je čisto, pekne a voňavo.  Tak prečo neupratujeme pravidelne v našej hlave?

Toto upratovanie je toiž o niečo náročnejšie a nechce sa nám do toho.  Vyžaduje si viac času, viac sústredenia, viac pozornosti.  A viac energie. Pretože upratovanie myšlienok, vlastných postojov, názorov znamená, že otvárame „skrinky“ , v ktorých máme ukryté situácie, skúsenosti či pocity, ktoré sa nám až tak nepáčia a my vieme, že každé takéto otvornie môže priniesť bolesť, pocity viny, hanby, hnev, či odmietanie.  A čo potom s tým?  Veď pocity nejde len tak zabaliť a zahodiť ako nepotrebné veci.  Alebo to ide?

Existuje spôsob, ktorý je veľmi účinný práve na takéto „upratovanie v hlave“. Pekne postupne berie situáciu za situáciou, rozoberie ich na drobné a umožní nám sa rozhodnúť, čo môžeme s tým urobiť. Funguje veľmi jednoducho, pretože základom sú len otázky , odpovede, pochopenie, riešenie, akcia a zhodnotenie.  Nehovorím o terapii alebo o psychoanalýze.  Nie je cieľom veľmi sa „vŕtať“ v tom, čo nás bolí. Cieľom je pomenovať, rozobrať na dobné, pochopiť čo nám slúži a čo nie a rozhodnúť sa, čo ďalej s jednotlivými časťami. Hovorím o koučingu, ktorý jednoduchým spôsobom dokáže napomôcť „upratovaniu v hlave“.  Pomocou koučovacieho rozhovoru sa viete pozrieť na vaše situácie z nového, iného, uhla pohľadu a uvidieť v nich to, čo ste doteraz nevideli. A presne o toto ide, vidieť seba a svoje rozhodnutia inak, pretože vtedy je možno zmeniť svoj názor a postoj a uvidieť cestu von.

Nie nadarmo sa hovorí, že všetko je v hlave. Takže ak máme usporiadané naše myšlienky, vieme čo chceme, čo nechceme, tak sa zrazu náš život vyjasní a zjednoduší.  A hneď sa nájde miesto aj pre tie zážitky, pocity a situácie, ktoré nám prinášajú radosť, zábavu a smiech.

3x 0x